TOURISM TIMES

Devoted to Promote tourism in Nepal

सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा पर्यटन पर्यटन प्रवद्र्धन र पूर्वाधार निर्माणमा जोड

टुरिजम टाइम्स संवाददाता

सरकारले आइतबार सार्वजनिक गरेको नीति तथा कार्यक्रममा पर्यटनलाई आर्थिक सम्बृद्धिको आधार बनाउने घोषणा गरेको छ । ‘राष्ट्रिय जीवनका सबै क्षेत्रहरुमा न्यायपूर्ण र लोककल्याणकारी व्यवस्था स्थापना गर्न बजार अर्थतन्त्रमा आवश्यक नियमन गर्दै आधारभूत आवश्यकताका क्षेत्रमा आत्मनिर्भर र स्वाधीन अर्थतन्त्रको निर्माण र विकास गरिनेछ । सामाजिक न्याय सहितको आर्थिक सम्वृद्धि हासिल गर्न सरकार प्रयत्नशील रहेको छ । त्यसका लागि देशभित्र लगानीको उपयुक्त वातावरण बनाउँदै उच्च र दीगो आर्थिक बृद्धि हासिल गरिनेछ । अर्थतन्त्रका आधार स्तम्भका रुपमा सार्वजनिक, निजी, सहकारी र सार्वजनिक–निजी साझेदारी तथा समुदायमा आधारित जनसहभागिता प्रणालीलाई अगाडि बढाइनेछ । साथै, पूर्वाधार, ऊर्जा, कृषि, पर्यटन, खनिज, उद्योग र मानव संसाधनको विकासलाई उच्च महत्वकासाथ अगाडि बढाइनेछ’ राष्ट्रपति रामवरण यादवले प्रस्तुत गरेको निती तथा कार्यक्रममा पर्यटनलाई उच्च महत्वका साथ अघि बढाइने उल्लेख गरिएको छ ।
सरकारले पर्यटन विकासका लागि साँस्कृतिक सम्पदाहरुको खोज, संरक्षण र सम्वद्र्र्धन गर्दै जाने, पुरातात्विक मठ–मन्दिर, गुम्बा, दरबार लगतायका सम्पदाहरुको जीर्णोद्धार तथा विकास कार्यलाई अगाडि बढाउने, लुम्बिनी, पशुपति र जनकपुर क्षेत्रमा गुरुयोजना अनुसारको कार्य आगामी पाँच वर्र्षभित्र सम्पन्न गरिने योजना पनि नीति तथा कार्यक्रममा छ । त्यस्तै पशुपति क्षेत्रको प्राकृतिक सुन्दरता कायम गर्दै पर्यटकहरुका लागि बढी आकर्र्षक र सुविधाजनक बनाउने, पाथिभरा, हलेसी महादेव, बराहक्षेत्र, सलेस फूलवारी, गढीमाई, देवघाट, मुक्तिनाथ, बडिमालिका र स्वर्गद्धारीको पूर्वाधार विकास र प्रवद्र्र्धन कार्यक्रमलाई प्राथमिकताका साथ अगाडि बढाउने सरकारको योजनामा छ ।
सरकारले नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान, नेपाल ललितकला प्रज्ञा प्रतिष्ठान र नेपाल संगीत तथा नाट्य प्रज्ञा प्रतिष्ठान मार्फत विभिन्न जातिका भाषा, सँस्कृति, साहित्य, कलाको संरक्षण, सम्वद्र्र्धन तथा विकास गरिने सम्बोधनमा छ । विभिन्न जातजाति, धर्म र सँस्कृति बीचको सहसम्बन्धलाई सम्वद्र्र्धन गरि पर्यटक आकर्षण योजना बनाएको छ । सरकारले पर्यटन विकासलाई प्राथमिकतामा राख्दै नेपाललाई आकर्र्षक, रमणीय र सुरक्षित पर्यटकीय गन्तव्य स्थलको रुपमा विकास गर्ने कार्यक्रममा उल्लेख गरेको छ । यसका लागि पर्यापर्यटन तथा पर्यटकीय स्थलहरुको प्रवद्र्र्धन र बजारीकरण गर्ने, विदेशस्थित कुटनीतिक नियोगहरुलाई परिचालन गर्ने, पर्यटकीय पूर्वाधार विकासमा निजी क्षेत्रसँगको साझेदारीलाई प्रोत्साहन गरिने समेत कार्यक्रममा उल्लेख छ ।
सरकारले पर्यटन विकासका लागि आवश्यक पूर्वाधार निर्माणमा पनि जोड दिने बताएको छ । त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको क्षमता विस्तार र स्तरोन्नति गरिन पनि उल्लेख गरेको छ । गौतम बुद्ध क्षेत्रीय र अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल र पोखरा विमानस्थलको निर्माण कार्य आरम्भ गर्ने तथा निजगढ स्थित दोस्रो अन्तर्रािष्ट्रय विमानस्थल निर्माणको प्रक्रिया अगाडि बढाउने नीति तथा कार्यक्रममा छ ।
बिमानस्थल सुधार तथा निर्माणमा जोड दिएको सरकारले विराटनगर, नेपालगंज र धनगढी विमानस्थलहरुलाई सुविधा सम्पन्न् क्षेत्रीय विमानस्थलको रुपमा विकास गरिने कार्यक्रममा उल्लेख छ । त्यस्तै जनकपुर, सुर्खेत र भद्रपुर विमानस्थललाई रात्रीकालीन अवतरण योग्य बनाउने, मध्य–पश्चिरमाञ्चलमा एक क्षेत्रीय अन्तर्रािष्ट्रय विमानस्थल निर्माणको सम्भाव्यता अध्ययन गरिने र निर्माणाधीन विमानस्थलहरुलाई निरन्तरता दिंदै अन्य जिल्लाहरुमा पनि विमानस्थल निर्माणको सम्भाव्यता अध्ययन गरिने सरकारी योजना छ ।
यस्तै रुग्ण अवस्थामा पुगेर पुनः जुर्मराउने प्रयासमा रहेको नेपाल वायुसेवा निगमलाई सार्वजनिक निजी साझेदारी अन्तर्गत संचालनमा लैजाने गरी कार्य आरम्भ गरिने सरकारको योजना छ । अन्तर्रािष्ट्रय र आन्तरिक उडानका लागि थप विमानको व्यवस्था गरी निगमको व्यवस्थापकीय सुधार, प्राविधिक क्षमता विस्तार एवं दक्ष जनशक्ति आपूर्तिमा जोड दिइन नीति तथा कार्यक्रममा छ । यस्तै सरकारले पर्यटकका लागि मुख्य समस्याका रुपमा रहेको अध्यागमन प्रणालीलाई समेत परिवर्तन गर्ने घोषणा गरेको छ । यसका लागि अध्यागमन आधुनिकीकरण योजना, २०७० कार्यान्वयन गरी त्रिभुवन विमानस्थल लगायत अन्य नाकाका अध्यागमन कार्यालयको सेवा प्रवाहलाई चुस्त, दुरुस्त र विद्युुतीय प्रविधिमा आधारित बनाई नेपाल भित्रिने र बाहिरिने यात्रुहरुको अभिलेख व्यवस्थित गरिने कार्यक्रममा उल्लेख छ ।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on July 20, 2014 by in Uncategorized.
Saujanya Timalsena

It's a reflection of my imagination, creativity, ideas, opinions and thoughts. Personal blog on topics whatever comes to my mind and ones that I feel like writing.

TOURISM TIMES

Devoted to Promote tourism in Nepal

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: